UP
TO
DATE
UP TO DATE FESTIVAL
5–8.09.2019 BIAŁYSTOK
Alessandro Cortini live PRO8L3M

Choć używają różnych narzędzi to rozumieją ten sam muzyczny język i podzielają nietypowe podejście do kompozycji. Resina i Vantzou wiedziały to od pierwszego spotkania. W swojej pracy bardzo umiejętnie eksplorują nieznane przestrzenie dźwiękowego spektrum: od czystej delikatności po dziką cielesność a rezultaty ich prac są oszałamiające.

Christina Vantzou ma greckie korzenie a do Belgii, gdzie teraz mieszka, przeniosła się z Missouri. Kompozytorka i reżyserka eksperymentalnych filmów, pracuje nie tylko z dźwiękiem ale również z z przestrzeniami i obrazem. W przeciągu 15 lat udało jej się zbudować bardzo indywidualny język audiowizualnego przekazu. Wydała 4 albumy zawierające muzykę z pogranicza ambientu i muzyki klasycznej oraz rozwinęła formę obrazowego zapisu dźwięków zainspirowaną przez abstrakcyjnych minimalistów. Pracowała z niezliczoną rzeszą artystów a magazyn The Wire napisał o niej: „artystyczna dusza wyprzedzająca swoje czasy. Vantzou przełożyła swój surrealistyczny geniusz na solowe wizualne albumy… zapierające dech w piersiach wizuale są ucieleśnieniem sennej krainy, o której istnieniu nikt nie miał pojęcia a którą Vantzou zdecydowała się nam wszystkim pokazać.”


Resina to alias kompozytorki, wiolonczelistki i wokalistki Karoliny Rec – aktywnej animatorki polskiej sceny niezależnej od końca lat dwutysięcznych. Karierę solową rozpoczęła albumem wydanym przez post-klasyczną odnogę FatCata, czyli 130701 w 2016 roku. Album szybko zdobył rzesze fanów, głównie za sprawą bardzo emocjonalnych, żywiołowych performansów live. Resina w swojej pracy posługuje się wiolonczelą i głosem ale bardzo dużą rolę w jej muzyce odgrywa elektronika, zwłaszcza looping i sampling. Jej muzyka to właściwie rodzaj niepozbawionego improwizacji osobistego języka. Album z
2018 roku „Traces” zyskał światowe uznanie i pisały o nim m.in. Guardian, XLR8R czy Electronic Sound Magazine. Ostatnia EPka Resiny zawierająca remiksy Bena Frosta, Iana Williama Craiga czy Abdula Mogarda ukazała się w końcu maja 2019 roku.