UP
TO
DATE
UP TO DATE FESTIVAL
5–8.09.2019 BIAŁYSTOK
Koza Deruba

Osmo Nadir to artysta interdyscyplinarny, projektant i kompozytor. Tworzy instalacje audiowizualne, kinetyczne, video art, oraz projekty na styku dyscyplin. Buduje własne instrumenty muzyczne i optyczne. Urodzony w 1985 roku na Podlasiu Nadir należy do nowego pokolenia artystów związanych z rewolucją informacyjną, która rozpoczęła się w latach 2000. W 2014 r. roku otrzymał Talent Trójki wręczany artystom przez Program Trzeci Polskiego Radia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych.

Naznaczona trwającą do dziś traumą Fukushimy i Czarnobyla metoda pozyskiwania energii oparta o kontrolowaną reakcję rozszczepienia jąder atomów uranu, pozostaje jedną z najbardziej ekologicznych technologii w branży energetycznej. Tegoroczna scenografia sceny Pozdro Techno utrzymana będzie w stylistyce pomieszczeń kontrolnych pierwszych elektrowni jądrowych wznoszonych w latach 50. w byłym Związku Radzieckim. Interfejsy paneli sterowniczych – pełne skomplikowanych diagramów, rzędów kontrolek, przycisków i urządzeń pomiarowych budują fascynującą przestrzeń. Odbywa się w niej metodyczny taniec człowieka i maszyny, mający na celu ujarzmienie potężnej mocy drzemiącej w rdzeniu reaktora.

Muzykę dopełnią projekcje live w trzech częściach. Pierwszą będą dynamiczne, hipnotyzujące obrazy montowane na żywo z bogatego studium ruchu mas wodnych, materiałów nagrywanych w Pirenejach Wschodnich, nad Oceanem Atlantyckim oraz w przydomowym studio na Podlasiu. W drugiej części spotkamy się z radykalnym graficznym minimalizmem stroboskopowych animacji poklatkowych. Część ostatnią stanowią sekwencje stworzone z obrazów rejestrowanych przy użyciu własnoręcznie zbudowanych instrumentów optycznych – jest to preludium do projektu powstałego we współpracy z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Nadir skierowuje obiektyw do mikroświata, obserwując reakcje powstawania kryształów, rejestrowanych przy użyciu mikroskopu polaryzacyjnego.

facebook