UP
TO
DATE
UP TO DATE FESTIVAL
5–8.09.2019 BIAŁYSTOK
Harper Kevin Richard Martin pres. Sirens live

Richard mówi o swej płycie:
„Używam syntezatorów modularnych od kiedy skończyłem 17 lat. Ale nigdy nie udało mi się wcześniej skończyć kawałka na tych nowszych systemach. To mój pierwszy taki eksperyment, który miał sprawdzić czy taka praca jest w ogóle możliwa. Kompletowałem urządzenia, które umożliwiły mi nagranie tej płyty, przez jakieś 5 lat.”
Zbieranie sprzętu przez 5 lat tłumaczy nawet dłuższą ciszę wydawniczą artysty z Atlanty. Nowy album „Sort\Lave” wydany nakładem Timesig wykorzystuje system modularów Eurorack i dwa modularne podzespoły Nord G2. Płyta zawierająca 12 utworów to całe spektrum poszukiwań. Od nagłych, ciętych eksperymentów rytmicznych po ambienty.

Nowe podejście twórcze okazało się niezwykle owocne i artystycznie dojrzałe. Richard Devine odszedł od cyfrowego, niemal klinicznego brzmienia komputerów na rzecz organicznej, przestrzennej, muzyki generowanej przy pomocy syntezatorów analogowych. Nie ma tu ustalonych reguł komputerowych sekwencerów i określonej co do bitu czasowości, jest spontaniczne tworzenie, randomowe dźwiękowe zdarzenia i przypadkowe, jak twierdzi artysta, rytmy i melodie, złapane w momencie ich powstania, które wychwycone czujnym uchem artysty ewoluowały w stronę samodzielnych bytów.

Richard Devine zadebiutował w 1995 roku a utwory wydane nakładem Schematic, Warp Records i Detroit Underground szybko uczyniły go jedną z najbardziej liczących się postaci na światowej scenie elektronicznej. Oprócz pracy nad autorską muzyką zajmuje się również inżynierią dźwięku.

facebook soundcloud instagram